
ОЩЕ ЗА ЯБЪЛКОВИЯ ОЦЕТ
Несъмнено, ябълковият оцет отдавна присъства във всекидневието ни, предимно като подправка за салата. Освен това, обаче, ябълковият оцет е древно народно средство, за което се твърди, че помага при множество здравословни проблеми. Причина за това са съдържащите се в него на многобройни хранителни вещества и ензими.
Ябълковият оцет се приготвя от двойно ферментирал ябълков сок. Образуването на оцет протича в двуетапен процес: В първия етап настъпва ферментацията на ябълките, при която под влияние на дрожди захарта се превръща в алкохол. Във втория етап се размножават бактериите, които ферментират алкохола и го превръщат в оцетна киселина - основното активно вещество в оцета. На френски думата "оцет" всъщност означава "кисело вино".
Биологичният, нефилтриран ябълков оцет съдържа т. нар "майка" - нишки на протеини, ензими и полезни бактерии, които дават на продукта мътен, паяжиноподобен вид. Някои хора вярват, че "майката" носи отговорност за повечето от ползите за здравето, въпреки че понастоящем няма категорични проучвания в подкрепа на това твърдение.
Ябълковият оцет съдържа само около 3 калории на супена лъжица, което е много малко. В него няма много витамини или минерали, но съдържа малко количество калий. Качественият ябълков оцет също съдържа някои аминокиселини и антиоксиданти.
Трябва да се съхранява в бутилки от тъмно стъкло, тъй като активните му съставки са чувствителни на топлина. В затопления или пастьоризиран оцет са унищожени основните хранителни вещества. Търсете по магазините 100% чист, био ябълков оцет. Ако забележите утайка на дъното на бутилката, това е добър знак.
Ползи за здравето от ябълковият оцет
Редица практикуващи здравни специалисти препоръчват ябълков оцет като естествено средство за лечение на храносмилателни смущения. За да се отървете от газовете и подуването на корема, опитайте да пиете ябълков оцет разреден с чаша вода преди всяко хранене. При киселини пийте веднага щом почувствате симптоми.
Ябълковият оцет помага срещу газове и подуване на корема чрез намаляване на чревната ферментация и подобряване на храносмилането.
Изсипете една супена лъжица обикновен ябълков оцет в чашата си и допълнете до горе със студена вода. Разбъркайте добре, така че да не остане оцетът само на дъното. Количеството вода, което доливате, зависи от вашия вкус. И все пак имайте предвид, че прекалено силният вкус на оцет може да не понася на някои хора. Ако не може да издържате на вкуса на оцет, загрейте леко водата и добавете лъжичка мед, за да го подобрите.
Можете да си приготвите смес от ябълков оцет и вода за целия ден. Смесете 2 до 5 супени лъжици ябълков оцет в бутилка с 500 мл вода и пийте на малки глътки цял ден.
Добавянето на 1 супена лъжица оцет във водата за готвене прави ястието по-лесно за храносмилане.
Ябълковият оцет намалява холестерола и понижава риска от сърдечни заболявания
Сърдечно-съдовите заболявания са сред най-честите причини за смърт в света. Известно е, че няколко измерими биологични фактора са свързани с намален или повишен риск от сърдечно-съдово заболяване. Оказва се, че някои от тези "рискови фактори" значително се повлияват от консумацията на оцет. Лабораторни изследвания показват, че ябълковият оцет може да понижи нивата на холестерола и триглицеридите.
Наличието в него на антиоксидантната хлорогенна киселина, за която е доказано, че предпазва LDL-холестероловите частици от окисляване, също има отношение към появата на сърдечно заболяване. Съществуват и някои проучвания, които показват, че оцетът намалява кръвното налягане (основен рисков фактор). За съжаление, това, което работи при животните, не винаги работи при хората. Единственото доказателство при хора е наблюдателно изследване от Харвард, което показва, че жените, които добавят оцет към дресинга за салата, имат намален риск от сърдечни заболявания.
Регулира апетита и помага за отслабване
Един предполагаем механизъм за начина, по който ябълковият оцет участва в намаляването на излишните килограми, е създаването на усещане за ситост за по-дълъг период от време след хранене.
Активните съставки в оцета от ябълки регулират експресията на гени за ензими, които участват в окислението на мастните киселини. По-високата концентрация на тези ензими в черния дроб води до „изгаряне” на по-голямо количество мастни киселини. С повишаване процесите на окисление на мазнините, те служат като източник на енергия и все по-малка част от тях се натрупват като резерви в мастните депа.
Ябълковият оцет придава блясък на косата
След като измиете косата си с шампоан, при измиването й, добавете 2 супени лъжици ябълков оцет. Измийте обилно с вода. След това косата ви е по-бляскава и мека.
Ябълков оцет срещу главови въшки
Действа ефикасно срещу въшки, когато бъде комбиниран заедно с газ и олио в равни количества. Сместа се нанася на косата и престоява за около 30 минути, след което косата се измива.
Ябълков оцет и диабет тип 2
Има проучвания, които твърдят, че оцетът води до намаляване на нивата на глюкозата в кръвта при болни от диабет тип 2. Този факт се обяснява с наличието на оцетна киселина, която забавя усвояването на въглехидратите и предотвратява рязкото покачване на кръвната захар след храна.
Ябълков оцет при изтощение
В повечето случаи, когато сме се претоварили физически или сме под силен психически стрес, в организма ни драстично се покачва нивото на недоразградения продукт от преработката на въглехидратите – млечната киселина.
Според редица източници, в ябълковия оцет се съдържа субстанция, която действа като антидот на млечната киселина. Редица автори предполагат като най-вероятни антидоти калият и някои ензими или аминокиселини, които се съдържат в ябълковият оцет.
Следващият път, когато се почувствате изтощени и не във форма, може да изпробвате следната рецепта: В чаша плодов сок (без значение какъв) или просто чаша топла вода добавете една или две супени лъжици ябълков оцет и изпийте тази напитка. Това може да намали чувството на умора, да ви тонизира и ободри.
Ябълков оцет срещу ставни заболявания
Ябълковият оцет може да бъде полезен при болка и възпаление на ставите.
Ябълковият оцет се използва в народната медицина в продължение на стотици години. Счита се, че още Хипократ е използвал оцет за лечение на своите пациенти през 400 г. пр. Хр. Освен облекчение от артрит и болки в ставите, ябълковият оцет предлага на организма многобройни ползи за здравето.
Пектинът в ябълковия оцет подпомага абсорбирането на ненужните вещества и отделянето им от организма, докато киселините работят за пречистване и детоксикация на цялото тяло.
Най-простият начин да включите ябълковия оцет в ежедневието си е да изпивате 1-3 чаени лъжички ябълков оцет разредени в една чаша вода. Правете това три пъти дневно, най-добре точно преди хранене. Ако вкусът ви се струва твърде силен за пиене, може да разредите с повече вода.
Някои хора с болка в ставите споделят, че получават значително облекчение от вана с ябълков оцет във водата. Други хора съобщават, че при смесването на две супени лъжици ябълков оцет с една супена лъжица кокосово масло (или зехтин) се получава успокояващ мехлем, който може да се използва за разтриване върху засегнатите стави.
Смята се, че облекчава болката, свързана с артрита, и забавя прогресията на заболяването. Съществуват мнения, че антиоксидантът бета каротин и съдържанието на оцетна киселина води до чудодейни ефекти за облекчаване на болката при артрит. Добре известни са и неговите противовъзпалителни свойства.
Смесете ябълковия оцет с мед и канела в топла чаша вода. Приемайте три пъти дневно, за да облекчите симптомите на артрита. Страдащите от диабет трябва да пропуснат меда.
Ябълковият оцет може да облекчи симптомите на ревматоиден артрит, за който се смята, че е причинен от стрептококова инфекция. Смята се още, че освен чудесен вариант за лечение на артрит, действа ефективно срещу киселинен рефлукс, умора, подагра, възпалено гърло и други.
По материали от мрежата.